Da bi se prilagodile novim trendovima u svom sve dinamičnijem okruženju, kompanjie bi trebalo da promene do sada važeća pravila i pronađu nove načine komunikacije i da bolje razumeju potrebe svojih kupaca. Ključnu ulogu u ovom procesu igraju baze podataka o kupcima, koje su u savremenom poslovanju integrisane u moderne CRM (Customer Relationship Management) alate.
Strateško marketinško razmišljanje i definisanje prodajne strategije više se ne može graditi na “prosečnom kupcu”. Razlike među ljudima koji su potencijalni kupci su izuzetno važne i zbog toga kompanije moraju da se obraćaju pojedincima. Preduslov za uspešnu komunikaciju sa pojedinim kupcima je spoznaja i razumevanje njihovih specifičnih potreba.
Preopterećene konkurencijom, kalkulacijama i svojom promocijom mnoge kompanije to još uvek nisu spoznale. One su okrenute sebi, a ne svojim kupcima!
Kompanije koje su razumele ovaj koncept, već su razvile i primenile strategiju koja se bazira na sledećim principima:
Proces prodaje dobio je novu dimenziju koja se sastoji u aktivnostima i brizi o kupcu i pre i nakon izvršene prodaje, stvaranju lojalnog kupca. Jer, ako kupce možete da vežete za sebe brižljivim odnosom, sjajnom uslugom, prepoznavanjem njihovih jedinstvenih potreba, cena postaje nebitna i svoje proizvode možete da plasirate svojim kupcima po punoj ceni - na njihovo zadovoljstvo.
Svakodnevno smo izbombardovani najrazličitijim informacijama i nemoguće je sve upamtiti, a samim tim i odreagovati na vreme, dati ponudu, razvijati prodaju.
Zato se kreiraju takve baze klijenata koje omogućavaju kontinuiran, struktuiran rad prodaje, marketinga, logistike, kao i ostalih sektora u službi ostvarivanja profita.
Jer, svaka kompanija i jeste nastala iz te potrebe - potrebe kreiranja profita!
Ne treba stavljati u istu ravan knjigovodstvene baze podataka sa CRM-om (što se vrlo često dešava). Nije isto!
Baze podataka značajno pomažu da se marketinške kampanje usmeravaju ka ciljnoj grupi naših konačnih potrošača, a sve pod pretpostavkom da su prethodno obavljeni procesi segmentacije, targetiranja i pozicioniranja tržišta u odnosu na konkurenciju. U slučaju kada želimo ciljano da plasiramo određenu oglasnu poruku, baze podataka služe kao značajno pomagalo u detektovanju odgovarajućeg targeta, umesto da je to masovna publika, u kontekstu izbegavanja rasipanja poruke i nepotrebnog promotivnog troška.
Baze podataka treba da sadrže sledeće elemente:
Rezultat analiziranja baze podataka treba da bude da iz iste izdvojimo targetiranu ciljnu grupu potencijalnih kupaca i isključivo na nju usmerimo promotivnu poruku u skladu sa promotivnom strategijom. Ta taj način utičemo da promotivna poruka za određene proizvode najdirektnije moguće dođe do profila kupaca koji će najverovatnije kupiti naš proizvod/uslugu.
Isto tako, mogu se evidentirati reakcije kupaca na raspodelu kompanijskog marketinškog miksa, pa npr. ako razmišljamo o postavci drugačije strategije cene u odnosu na postojeću, značajni nam mogu biti pokazatelji kupaca na cene naših proizvoda u bližoj prošlosti. Slično se radi i sa ostalim elementima marketing miksa.
Nakon određene kampanje u kojoj je baza podataka korišćena kao osnovno sredstvo direktnog marketinga vrši se: procena obima i vrednosti prodaje, procena prodaje selektovanih proizvoda/usluga, ustanovljava se broj postojećih kupaca koji je učestvovao u određenoj prodajnoj akciji naspram potpuno novih, te shodno tome anticipira stopa obnovljenih kontakata i kupovina, koje značajno mogu ukazati na smer budućih promotivnih aktivnosti.
One kompanije koje nisu implementirale strategiju razvoja kupaca, nažalost, još uvek ne prepoznaju razliku između knjigovodstvene baze podataka o kupcima i CRM-a, što može biti pogubno po njihov opstanak na tržištu.
Kontaktirajte nas kako biste saznali kako će ApaOne CRM unaprediti vaše poslovanje i odnose sa klijentima.
Javite nam se da je zajedno ostvarimo.